Oxford and District Billiards & Snooker Association
Founded in 1926
Contact Us
Home
Oracle Pool and Snooker Club
Oracle B (Donkin)
Pom Merola
Results
Fixtures
Overdue results
Teams
Pairs
Individual results
Handicaps
Breaks
Player table
Player table (abbrev)
Breaks table
Seasons
Widen searches
Welcome guest. Please
login
to enter results, access members' contact details or search for matches.
Season
Competition
Date
Competitor 1
Competitor 2
Division
Result
Comments
ODBSA Snooker 23/24
Simonds Cup
2024-03-18
Oracle B Moss
Oracle D Carter
Simonds Cup 23/24
4:2
ODBSA Snooker 23/24
Simonds Cup
2024-01-29
Oracle D Carter
Eynsham SSC A
Simonds Cup 23/24
4:2
ODBSA Snooker 23/24
Colin Cutler Trophy
2023-10-16
Oracle D Carter
Thame A
Colin Cutler Memorial Trophy 23/24
0:4
ODBSA Snooker 23/24
Snooker League
2023-10-02
Oracle A Walker
Oracle D Carter
Premier and Division 1
4:2
Oracle Invitational 6 Reds League 2023
Oracle 6 Reds 2023
2023-06-05
Team Moss
Team Carter
Oracle 6 Reds 2023
4:7
Snooker 2022/23
Sherman Pairs 22/23
2023-04-24
Richard Saunders and John Donkin
Jamie Saczak and Pom Merola
Sherman Pairs 22/23
176:143
Snooker 2022/23
Snooker League 22/23
2023-03-27
Oracle D (Carter)
Oracle C (Clayton)
Premier and Division 1
3:3
Snooker 2022/23
Snooker League 22/23
2023-03-13
Oracle B (Bough)
Oracle D (Carter)
Premier and Division 1
3:3
Snooker 2022/23
Colin Cutler Memorial Trophy 22/23
2022-12-12
Oracle F (Buttery)
Oracle D (Carter)
Colin Cuter Memorial Trophy 22/23
1:4
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2019-04-15
Oracle B (Donkin)
Abingdon Con A
Premier/Division 1
1:5
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2019-04-08
Oracle A (Carter)
Oracle B (Donkin)
Premier/Division 1
5:1
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2019-03-04
Oracle B (Donkin)
Highfield A
Premier/Division 1
4:2
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2019-02-18
Oracle B (Donkin)
Thame A
Premier/Division 1
5:1
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2019-02-04
Oracle B (Donkin)
New Club A
Premier/Division 1
5:1
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2019-01-14
Oracle B (Donkin)
Littlemore RBL C
Premier/Division 1
2:4
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2018-12-10
Oracle B (Donkin)
Oracle A (Carter)
Premier/Division 1
1:5
Snooker 2018/19
Buildbase Plate 18/19
2018-12-03
Oracle B (Donkin)
Js Sports Bar C (Barresi)
Buildbase Plate 18/19
2:4
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2018-11-19
Oracle B (Donkin)
Woodstock
Premier/Division 1
6:0
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2018-11-05
Oracle B (Donkin)
Abingdon Con B
Premier/Division 1
3:3
Snooker 2018/19
Colin Cutler Memorial Trophy 18/19
2018-10-15
Oracle B (Donkin)
Highfield A
Colin Cutler Memorial Trophy 18/19
2:4
Snooker 2018/19
Snooker League 18/19
2018-09-17
Oracle B (Donkin)
Highfield B
Premier/Division 1
4:2
Snooker 2017/18
Snooker League 17/18
2018-04-09
Oracle B (Donkin)
Thame A (Eels)
Premier and Division 1
3:3
Snooker 2017/18
Snooker League 17/18
2018-03-12
Oracle B (Donkin)
Abingdon Con A
Premier and Division 1
0:6
Snooker 2017/18
Snooker League 17/18
2018-02-19
Oracle B (Donkin)
Oracle A (Carter)
Premier and Division 1
4:2
Snooker 2017/18
Simonds Cup 17/18
2017-11-27
Oracle B (Donkin)
New Club A
Simonds Cup 17/18
1:0
Postponed until further notice. LM
Snooker 2016/17
Snooker League 2016/17
2017-02-27
Oracle B (Bound)
Ashton B
Division 1
4:0
Billiards 2011/2012
Oxford Times Cup 2011/12
2012-04-28
Pom Merola
Adam Brown
Oxford Times Players 2011/12
256:300
Snooker 2011/2012
Snooker League 2011/12
2012-04-16
Oracle C
Oracle B
Division Four
5:1
Billiards 2011/2012
Oxford Times Cup 2011/12
2012-03-15
Gorden Cook
Pom Merola
Oxford Times Players 2011/12
217:300
Billiards 2011/2012
Hashman Shield 2012
2012-03-08
Oracle
Riley A
Hasman Shield 2012
3:0
Snooker 2011/2012
Snooker League 2011/12
2012-02-13
Oracle C
Thame C
Division Four
3:3
Billiards 2011/2012
Billiards League 2011/12
2012-02-08
Oracle
Eynsham
Billiards League Teams 2011/2012
2:1
Snooker 2011/2012
Buildbase Cup 2011/12
2012-01-31
Oracle C
Abingdon RBL
Buildbase cup 2011/12
1:4
Billiards 2011/2012
Arthur Cook 2011/12
2011-12-31
Pom Merola
Doug Baker
Arthur Cook Players 2011/12
0:200
Billiards 2011/2012
Billiards League 2011/12
2011-11-16
Oracle
Fieldside
Billiards League Teams 2011/2012
2:1
Billiards 2010-2011
Stephen Reiss Cup 2010-11
2011-04-27
Oracle A
Riley A
Stephen Reiss Cup 2010-11
5:0
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2011-03-23
Oracle A
Oracle B
Billiards
1:2
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2011-03-09
Oracle A
Thame A
Billiards
2:1
Billiards 2010-2011
Oxford Times Cup 2010/11
2011-02-28
Pom Merola
Gorden Cook
Oxford Times Players 2010/11
300:144
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2011-02-23
Oracle A
Riley A
Billiards
2:1
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2011-02-02
Oracle A
Ashton A
Billiards
2:1
Billiards 2010-2011
Arthur Cook 2010/11
2011-01-31
Pom Merola
Adam Brown
Arthur Cook Players 2010/11
164:200
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2011-01-19
Oracle A
Riley B
Billiards
2:1
Billiards 2010-2011
Stephen Reiss Cup 2010-11
2010-12-15
Oracle A
Cowley Con B
Stephen Reiss Cup 2010-11
5:0
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2010-12-01
Oracle B
Oracle A
Billiards
0:3
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2010-11-24
Oracle A
Eynsham A
Billiards
2:1
Billiards 2010-2011
Billiards League 2010-2011
2010-11-10
Oracle A
Fieldside A
Billiards
3:0
Snooker 2009/10
League 2009/10
2010-04-12
Oracle A
Riley A (Stone)
Division 1 with Premier
4:2
Snooker 2009/10
League 2009/10
2010-03-22
Oracle A
Thame A
Division 1 with Premier
2:4
Snooker 2009/10
League 2009/10
2010-03-08
Oracle A
Fieldside A
Division 1 with Premier
4:2
Snooker 2009/10
League 2009/10
2010-02-22
Oracle A
Riley B (Bough)
Division 1 with Premier
3:3
Snooker 2009/10
League 2009/10
2010-02-01
Oracle A
Woodstock A
Division 1 with Premier
3:3
Snooker 2009/10
Buildbase Cup 2009/10
2010-01-11
Oracle C
Oracle A
Buildbase Cup Teams 2009/10
4:0
Snooker 2009/10
League 2009/10
2009-12-07
Oracle A
Riley C (Reddy)
Division 1 with Premier
3:3
Billiards 2009/10
League 2009/10
2009-12-02
Oracle A
Eynsham A
Billiards
2:1
Snooker 2009/10
League 2009/10
2009-11-09
Oracle A
Green Road A
Division 1 with Premier
4:2
Snooker 2009/10
League 2009/10
2009-10-26
Oracle A
New Club A
Division 1 with Premier
2:4
Snooker 2009/10
League 2009/10
2009-10-12
Oracle A
Witney A
Division 1 with Premier
5:1
Snooker 2009/10
League 2009/10
2009-10-05
Oracle A
Abingdon RBL A
Division 1 with Premier
3:3
Snooker 2008/9
Spring League 2008/09
2009-04-20
Oracle B
Woodstock A
Division 1
2:4
Snooker 2008/9
Spring League 2008/09
2009-03-16
Oracle B
House Club B
Division 1
6:0
Snooker 2008/9
Spring League 2008/09
2009-03-02
Oracle B
Riley D
Division 1
6:0
Snooker 2008/9
Spring League 2008/09
2009-02-16
Oracle B
Green Road Club A
Division 1
3:3
Snooker 2008/9
Spring League 2008/09
2009-02-02
Oracle B
New Club A
Division 1
3:3
Snooker 2008/9
Spring League 2008/09
2009-01-19
Oracle B
Rodney House
Division 1
3:3
Snooker 2008/9
Buildbase CUP 2008/9
2009-01-05
Oracle B
Riley A
Buildbase Teams 2008/9
4:1
Snooker 2008/9
Autumn League 2008/09
2008-12-01
Oracle B
Abingdon Con A
Division 2
4:2
Snooker 2008/9
Autumn League 2008/09
2008-11-17
Oracle B
Littlemore RBL A
Division 2
4:2
Snooker 2008/9
Autumn League 2008/09
2008-11-03
Oracle B
Thame B
Division 2
5:1
Snooker 2008/9
Autumn League 2008/09
2008-10-06
Oracle B
Eynsham D
Division 2
4:2
Snooker 2008/9
Autumn League 2008/09
2008-09-22
Oracle B
Riley D
Division 2
4:2
Snooker 2008/9
Autumn League 2008/09
2008-09-01
Oracle B
Cowley Con A
Division 2
5:1
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-04-21
Oracle B
Eynsham B
Division 3
4:2
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-04-07
Oracle B
Littlemore RBL A
Division 3
3:3
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-03-17
Oracle B
Witney E
Division 3
3:3
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-03-10
Oracle B
Thame B
Division 3
4:2
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-03-03
Oracle B
Morris Motors B
Division 3
4:2
Billiards 2007/8
Billiards League 2007/08
2008-02-27
Oracle A
New Club A
Billiards 2007/08 Div 1/2
3:0
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-02-18
Oracle B
Witney B
Division 3
3:3
Snooker 2007/08
Spring League 2007/08
2008-02-04
Oracle B
New Club B
Division 3
4:2
Snooker 2007/08
Sherlock Cup 2007/08
2008-01-14
Oracle B
Cowley Workers A
Sherlock Cup Teams 07/08
2:4
Snooker 2007/08
New Team Cup 2007/08
2008-01-07
Oracle B
House Club A
New Team Cup Teams 07/08
1:4
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-12-10
Oracle B
Ashton A
Division 4
1:5
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-11-26
Oracle B
Morris Motors C
Division 4
4:2
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-11-19
Oracle B
Riley F
Division 4
6:0
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-11-05
Oracle B
Cowley Workers A
Division 4
3:3
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-10-15
Oracle B
East Oxford Con B
Division 4
6:0
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-09-24
Oracle B
House Club A
Division 4
3:3
Snooker 2007/08
Autumn League 2007/08
2007-09-10
Oracle B
New Club B
Division 4
3:3
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-04-30
Oracle C
New Club B
Division Five
5:1
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-04-16
Oracle C
Yarnton RBL A
Division Five
4:2
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-03-26
Oracle C
Cherwell B
Division Five
5:1
Billiards 2006/07
League 2006/07
2007-03-14
Oracle A
Thame B
Billiards 2006/7 Div 1/2
1:2
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-03-12
Oracle B
Oracle C
Division Five
2:4
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-02-26
Oracle C
Cowley Con C
Division Five
4:2
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-02-12
Oracle C
East Oxford Con A
Division Five
3:3
Billiards 2006/07
League 2006/07
2007-02-07
Oracle A
Fieldside A
Billiards 2006/7 Div 1/2
2:1
Snooker 2006/07 Spring
League 2007 Spring Schedule
2007-01-22
Oracle C
Oracle B
Division Five
4:2
Snooker 2006/07 Spring
New Team Cup 2006/07
2007-01-08
Oracle C
Cowley Con D
New Team Cup Teams
1:4
Billiards 2006/07
Atox Cup 2006/7
2007-01-03
Oracle A
Fieldside A
Atox Cup Teams 2006/7
1:5
Snooker 2006/07 Spring
Sherlock Cup 2006/07
2006-12-18
Oracle B
Oracle C
Sherlock Cup Teams
3:4
Snooker 2006/07 Spring
New Team Cup 2006/07
2006-12-11
Oracle C
Ashton B
New Team Cup Teams
3:2
Billiards 2006/07
Stephen Reiss Cup 2006/7
2006-12-06
Oracle A
Cowley Con B
Stephen Reiss Teams 2006/7
5:0
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-12-04
Oracle C
Littlemore RBL B
Division Six
4:2
Billiards 2006/07
League 2006/07
2006-11-29
Oracle A
Riley A
Billiards 2006/7 Div 1/2
2:-1
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-11-20
Oracle C
Eynsham D
Division Six
4:2
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-11-13
Oracle C
East Oxford Con A
Division Six
4:2
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-10-30
Oracle C
Yarnton RBL A
Division Six
4:2
Billiards 2006/07
League 2006/07
2006-10-11
Oracle A
Thame A
Billiards 2006/7 Div 1/2
1:2
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-10-09
Oracle C
Westcott A
Division Six
2:4
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-09-18
Oracle C
Headington RBL B
Division Six
4:2
Snooker 2006/07 Autumn
League 2006 - Autumn Schedule
2006-09-04
Oracle C
County C
Division Six
4:2
Snooker 2005/6
League 2005/6
2006-04-24
Oracle A
Cherwell A
Premier/Div 1
3:3
Snooker 2005/6
Arthur Goodwin Handicap 2005/6
2006-02-03
Pom Merola
James Thorpe (24)
Arthur Goodwin Players 2005/6
0:2
Snooker 2005/6
Walt Bradbury Cup 2005/6
2006-01-29
Pom Merola
Jimmy Ewers
Walt Bradbury Cup Players 2005/6
3:0
Snooker 2005/6
League 2005/6
2006-01-16
Oracle A
Witney A
Premier/Div 1
2:4
Billiards 2005/6
League 2005/6
2006-01-11
Oracle A
Thame A
Billiards 2005/6 Div 1/2
1:2
Snooker 2005/6
Bint Cup 2005/6
2006-01-10
Oracle A
Witney A
Bint Cup Teams
3:2
Snooker 2005/6
Simonds Cup 2005/6
2005-11-28
Oracle A
Witney B
Simonds Cup Teams
4:0
Snooker 2005/6
Bint Cup 2005/6
2005-11-07
Oracle A
Riley D
Bint Cup Teams
4:0
Billiards 2005/6
League 2005/6
2005-09-21
Oracle A
County A
Billiards 2005/6 Div 1/2
2:1